Zwyczaje wielkanocne w Niemczech

0
473
Zwyczaje wielkanocne w Niemczech

Zauważmy, że Święta Wielkanocne w Niemczech wyglądają trochę inaczej aniżeli w Polsce. Należy podkreślić, iż prawie każdy z landów posiada typowe dla siebie zwyczaje oraz tradycje. Wielki Post (zwany Fastenzeit albo Passionszeit), jest to czas, kiedy Niemcy przygotowują się do Świąt Wielkiej Nocy.

Niezwykle istotne miejsce w każdym Niemieckim domu zajmuje specjalny bukiet wielkanocny – tworzą go poustawiane w wazonie zielone gałązki, które zostały ozdobione kolorowymi wydmuszkami z jajek. Czasami obywatele Niemiec ozdabia w ten sposób także krzewy bądź też drzewka przed swoim domem. Oprócz tego, w Niemczech podobnie jak i w Polsce w Święta Wielkanocne maluje się i dekoruje jajka, jednakże zwyczaj ten jest mniej popularny aniżeli w naszym kraju.

Zielony Czwartek = Wielki Czwartek

Wielki Czwartek określany jest u naszych zachodnich sąsiadów jako Zielony Czwartek (czyli Gründonnerstag). Jednakże dokładnie nie wiadomo, skąd w ogóle wzięła się jego nazwa. Jedna z teorii głosi, że nazwa pochodzi od zielonych szat liturgicznych, które w ten dzień były noszone przez księży do XVI wieku.

Inne z kolei twierdzą, że jego nazwa pochodzi od pokutników, którzy w średniowieczu byli określani jako „Zieloni”. Aktualnie jest to dzień, kiedy maluje się jajka na zielono. Panuje też zwyczaj, żeby w ten dzień zjeść coś zielonego. Co więcej, na stole muszą znaleźć się głównie wiosenne nowalijki – szczególnie te zielone, czyli szczypiorek, sałata bądź też szpinak.

Karfreitag, czyli Wielki Piątek

Wielki Piątek to w Niemczech dzień wolny od pracy. Możemy się także spotkać z nazwą Cichy Piątek (czyli Stiller Freitag). Wielki Piątek to dzień modlitw oraz nabożeństw. Wspomina się śmierć oraz i składanie Jezusa do grobu.

W Niemczech organizuje się także tak zwaną agapę – jest to wspólny, symboliczny posiłek, który składa się z chleba, wody oraz wina. Posiłek ten jest spożywany zazwyczaj w salkach katechetycznych. Warto dodać, że post ścisły w Wielki Piątek nie jest już rygorystycznie zachowywany.

Wielka Sobota – Karsamstag

Wielka Sobota to Karsamstag bądź Stiller Samstag – to dzień wyciszenia. W tym dniu nie odprawiana jest msza święta. Popularna w Polsce tradycja dotycząca święcenia potraw – jest w Niemczech zupełnie nieznana. Za to w Niemczech panuje zwyczaj rozpalania w ten dzień wielkich ognisk przed kościołami.

Związane jest z tym specjalne nabożeństwo oraz poświęcenie ognia. W kościołach zapalane są świece paschalne, natomiast w domach świece wielkanocne. Można stwierdzić, że ogień towarzyszy Niemcom przez całe Święta Wielkanocne.

Wielkanocna Niedziela i Wielkanocny Poniedziałek

Wielkanocna Niedziela oraz Wielkanocny Poniedziałek to dwa najbardziej uroczyste dni. Noszą one nazwę Ostersonntag oraz Ostermontag. W te dni odpoczywa się i odwiedza rodzinę. Niedziela jest rozpoczyna przez tak zwaną mszą rezurekcyjną. Niezwykle popularny jest w tym kraju zwyczaj związany ze stukaniem się jajkami (czyli Ostereiertitschen) podczas śniadania. Istotny jest tutaj fakt, aby na wielkanocnym stole w Niemczech, obowiązkowo pojawił się zajączek wykonany z cukru, czekolady bądź też innego materiału.

Zauważmy, że zając jest, tusz obok jajka, najważniejszym symbolem tych świąt. Z zajączkiem, związany jest także inny, niezwykle istotny zwyczaj, który jest uwielbiany przez wszystkie dzieci – mamy tutaj na myśli poszukiwanie ukrytych przez osoby dorosłe – w mieszkaniu bądź też ogrodzie pisanek oraz słodyczy. Według tejże tradycji, należy powiedzieć dzieciom, że przyniósł je oraz ukrył wielkanocny zając (czyli po niemiecku Osterhase). Nadmieńmy, że wielkanocny zająć jest w Niemczech tak samo popularny jak Święty Mikołaj. Czasami mieszkańcy obdarowują się także jakimiś drobnymi podarkami – zwykle są to czekoladki bądź też inne łakocie. Jeśli chodzi o dnie główne w Święta, to podawana jest zwykle pieczeń z barana.

Oprócz tego, obywatele Niemiec uwielbiają także babki drożdżowe i serniki. Ciasta te są zwykle pieczone w specjalnych foremkach, które mają kształt na przykład baranka. Popularne są także rożnego rodzaju kiełbasy oraz wędliny.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.