Różnice kulturowe między Niemcami a Polakami

0
465
Różnice kulturowe między Niemcami a Polakami

Różnica kulturowa między Polakami, a Niemcami jest istotną kwestią, dla osób które podjęły pracę za granicą. Nieznajomość tych różnic może doprowadzać do poważnych nieporozumień lub sporów. Jeśli nie poznaliśmy wzorców zachowań innych, nasze uznajemy za najlepsze.

Znajomość kulturowa Niemiec może okazać się kluczem do sukcesu, znajomość otoczenia, w które się wchodzi, pozwala na lepsze zaadaptowanie się w nowej sytuacji i skuteczniejsze wejście z relacje z innymi ludźmi.

Na skróty:

Zwyczaje w Niemczech a zwyczaje w Polsce

Różnice w zwyczajach w Niemczech można zauważyć już na początku rozmowy. Zarówno w sytuacjach codziennych jak przy ważniejszych spotkaniach, Niemcy posługują się swoją gwarą. Nie jest to oznaka ignorowania rozmówcy, a raczej przyzwyczajenia. Naród Polski od zawsze dążył do tego, aby porozumiewać się jednym językiem.

Niemcy natomiast charakteryzowali się tworzeniem, federalnych księstw, które różniły się sposobami zarządzania, gwara oraz religią. W Niemczech ludzie bardzo często podkreślają swoją wyjątkowość, uznają się za Westfalczyków, Bawarczyków, a dopiero później Niemców. Nie dziwne jest więc to, że posługują się gwarą, która wyznacza im przynależność do swojego rejonu.

Zwyczaje w Polsce różnią się również jasnością przekazu. My od samego początku uczymy się mowy ciała oraz przekazywania uczuć niewerbalnie. Dla naszych sąsiadów takie przekazy okazują się dwuznaczne i co ważniejsze niejasne, gdyż zależy im na treści, a nie formie wypowiadania. Naród Niemiecki przyzwyczajony jest do szybkich i bezpośrednich przekazów, nie owijają oni w bawełnę i otwarcie wyrażają krytykę.

Niestety nam, nie zawsze podoba się takie podejście i uznajemy je za bezduszne i grubiańskie. W drugą stronę działa to tak, że dla Niemców nasza mowa jest często chaotyczna. Krytyka jest przez nich odbierana rzeczowo, a nie personalnie co pozwala na utrzymanie dobrych relacji.

Zauważalną różnicą jest również fakt o opisywaniu swoich umiejętności oraz sukcesów. My Polacy nie odnosimy się z tym bezpośrednio, aby zdobyć sympatie w drugiej osobie. Kultura Niemiecka otwarcie przyznaję się do swoich dokonań i w żadnym stopniu nie jest to postrzegane jako arogancja.

Wiedzą, że do pewnych celów doszli samodzielnie i należy się za to pochwalić. Również podczas rozmów kwalifikacyjnych, Niemieckie społeczeństwo opowiada o swoich mocnych stronach.

Wzajemne stosunki między Polakami a Niemcami

Podejście Niemców do Polaków, nie jest już takie samo jak kiedyś. Ostatnie dwadzieścia pięć lat zmieniło poglądy Niemców, na temat sąsiedniego kraju. W obecnych czasach Polskę uznaję się za kraj turystyczny. Wielu Niemców przybywa w nasze progi, aby zapoznać się z kulturą i historią naszego miasta.

Zginęło również przekonanie, że Polska jest krajem biednym, chaotycznym i niezorganizowanym gospodarczo. Podobnie sytuacja wygląda od strony Polskiej, druga wojna światowa oraz powstałe przez nią konflikty, zniknęły praktycznie bez śladu. Nie postrzegamy ich już jako wrogów, lecz wiążemy z nimi wspólną przyszłość.

Stereotypy o wyższości, jakości i większego rozwoju znikły razem z rozwijającą się ekonomią Polski. Na dzień dzisiejszy, stosunki między Polską a Niemcami są na poziomie braterskim.

Jak traktowani są Polacy pracujący w Niemczech

Polacy pracujący w Niemczech, nie są już uważani za odłam demograficzny. Traktuję się ich znacznie lepiej i akceptuje ich wybory. Zrozumiałe jest dla Niemców to, że wolimy wyjeżdżać z ojczystego kraju i tworzyć nowe etapy życia właśnie u nich. Jest to dla nich powód do radości i dumy, widząc, jak coraz więcej młodych ludzi decyduję się na taki krok.

Opiekunki do osób starszych w Niemczech to pierwszy zawód, na który decyduję się wiele osób. Są to zarówno kobiety, mężczyźni, jak i ludzie młodzi, a nie rzadko też osoby w średnim wieku. Miejsce na etat znajdą również asystenci medyczni i nauczyciele. Dorobić do wypłaty, możemy podczas prac sezonowych, jak zbiory owoców czy warzyw.

Jeśli posiadasz wykształcenie techniczne, czeka na ciebie praca informatyka, mechanika, budowlańca a też elektryka. Jeśli więc borykasz się z myślami, czy praca w Niemczech będzie przyjemna, bez obaw z pewnością poczujesz się tam jak w domu.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.