Praca w Niemczech – co ze sobą zabrać?

0
503
Praca w Niemczech – co ze sobą zabrać

To, że praca w Niemczech jest znacznie bardziej opłacalna, już wiemy. Ale co potrzebujemy załatwić przed samym wyjazdem za granice?

Jak przygotować się, aby nasz wyjazd był w pełni legalny i bezpieczny? Z samym wyjazdem wiąże się wiele formalności, które muszą zostać załatwione. Co to za dokumenty i kiedy najlepiej je załatwić?

Na skróty:

Praca w Niemczech – co załatwić przed wyjazdem?

Znalezienie legalnej pracy to pierwsze z naszych zadań. Praca na czarno nie bardzo nam się opłaci, zważając na to, że nie będziemy na terenie swojego ojczystego kraju. Najistotniejszą sprawa okazuje się meldunek. Praca w Niemczech wymaga od każdego obywatela z Polski, zameldowania się w urzędzie, oczywiście, jeśli pobyt jest dłuższy niż siedem dni.

W przypadku przebywania w Niemczech przez dłuższy okres, powyżej trzech miesięcy, zobowiązani jesteśmy wystąpić o poświadczenie o wspólnotowym prawie do pobytu. W tym przypadku pomocne okaże się oświadczenie o zdolności na utrzymanie się w kraju. Do tego będziemy potrzebowali naszego ubezpieczenia oraz umowę najmu. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, otrzymamy od urzędu poświadczenie, którego okres ważności to pięć lat.

Praca w Niemczech wymaga od nas założenia konta bankowego. Pomimo iż na początku może wydawać się to niepotrzebne, prędzej czy później zostaniemy o to poproszeni. Do założenia konta nie trzeba wiele, wystarczy posiadać ze sobą dowód osobisty i meldunek. Poświęcając dosłownie kilka chwil, możemy otworzyć nowe konto, z którego będziemy mogli opłacać rachunki.

Przed wyjazdem zaleca się również zapoznanie z prawem pracy. To głównie ono będzie nas dotyczyło i warto co nieco rozeznać się w tym temacie. W tym celu możemy skorzystać z prywatnych źródeł w Internecie bądź zaglądnąć do tematycznej literatury.

Co załatwić przed wyjazdem do pracy do Niemiec? Przede wszystkim zapoznać się z językiem, chociażby na poziomie podstawowym. Ta umiejętność z pewnością polepszy się już na miejscu, kiedy będziemy musieli przełożyć swoje umiejętności na czyny, ale podstawowa wiedza z pewnością jest konieczna.

Żeby oswoić się z językiem, możemy wykorzystać wiele aplikacji mobilnych, wynająć korepetytora bądź zapisać się do odpowiedniej szkoły. To już zależne jest od naszych upodobań.

Co zabrać ze sobą do pracy w Niemczech?

Do pracy w Niemczech, tak jak do każdego innego wyjazdu, należy się przygotować. Najważniejsze, aby zabrać ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty, prawo jazdy, dowód osobisty, pieniądze oraz kontakty. Powinniśmy dostosować również swoją pogodę do panujących tam warunków oraz wykonywanej pracy.

Pamiętaj o lekach, które zażywasz systematycznie oraz niezbędnych kosmetyków do pielęgnacji. Nie zapomnij o ładowarce do telefonu oraz komórce. Upewnij się, że w miejscu, gdzie pracujesz będzie zasięg oraz internet. Warto zabrać ze sobą również obcojęzyczny słownik, który z pewnością się przyda. Powinniśmy również dowiedzieć się więcej o miejscu, w które się udajemy. Zaczerpnąć informacji o pracy, którą przyjdzie nam wykonywać oraz zapoznać się z kosztami życia w Niemczech. Tych informacji najlepiej szukać w Internecie.

Podczas pakowania najważniejsza jest organizacja i trzeźwy umysł. Pakowanie należy zacząć już dużo wcześniej, tak aby być pewnym, że wszystko zostało zabrane. Nie powinnaś popadać w panikę, jeśli okaże się, że czegoś zapomniałaś. Niemcy to nie obóz przetrwania, znajdziesz tam sklepy i dokupisz potrzebne rzeczy.

Zakwaterowanie w Niemczech

Zakwaterowanie w Niemczech zależne jest od warunków naszej umowy. Podczas ustalania szczegółów warto zapytać, czy pracodawca oferuje nam miejsce do pobytu, czy musimy o niego zadbać sami. Bardzo często praca w Niemczech zakwaterowanie ma już narzucone, co pozbawia nas konieczności wynajmowania czegoś i opłacania swojego lokum.

Taki sposób jest bardzo ekonomiczny, gdyż zazwyczaj otrzymujemy pokój, w miejscu pracy bądź niedaleko niej. Dla nas jest to o tyle dobre, że pieniądze, które moglibyśmy przeznaczyć na wynajem, możemy odłożyć jako oszczędności.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.