Podstawowe czynności medyczne i pielęgnacyjne u seniorów

0
505
Podstawowe czynności medyczne i pielęgnacyjne u seniorów

Starzejące się europejskie społeczeństwa coraz częściej stają przez problematyką opieki senioralnej. Żyjemy coraz dłużej mimo nękających nas schorzeń, a nawet chorób, a to wymaga byśmy w wieku podeszłym mieli dobą opiekę- ogólną oraz medyczną.

Wiele rodzin samodzielnie zajmuje się swoimi bliskimi w podeszłym wieku, a ci, którzy nie mogą z różnych przyczyn sobie na to pozwolić umieszczają seniorów w domach opieki lub zatrudniają wykwalifikowane opiekunki do pomocy. Na czym polegają czynności pielęgnacyjne i medyczne u osób starszych?

Stan zdrowia seniorów

Największą część seniorów w podeszłym wieku (około 70-90 latków) stanowią osoby mające spore problemy ze zdrowiem fizycznym, a często także umysłowym. Są to osoby cierpiące na szereg tzw. chorób starczych (miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroby Alzheimera i Parkinsona, choroby układu krążenia, cukrzyca i inne), które nieraz przykuwają ich do łózka lub dość mocno ograniczają normalne, dotychczasowe funkcjonowanie i poruszanie się. Sposób pielęgnacji seniora jest zawsze ściśle związany z jego stanem zdrowia i dopasowany do indywidualnych wymagań.

Celem pielęgnacji osoby starszej jej poprawa jej samopoczucia, utrzymanie jej w czystości, obserwowanie jej i kontrolowanie jej stanu psychofizycznego. Dzięki procesowi pielęgnacyjnemu jesteśmy w stanie nawiązać i/lub utrzymać kontakt psychoruchowy z osobą starszą. Pielęgnowanie seniora to, najkrócej mówiąc, cały zespół czynności polegających na towarzyszeniu, doradzaniu, postępowaniu wobec niego, co ma na celu pomóc seniorowi, zatroszczyć się o niego, wspierać i aktywizować jego aktywność fizyczną, ale i intelektualną.

Wszystkie te działania mają jeszcze bardziej ogólny cel- mają utrzymać optymalną jakość życia w zdrowiu lub w chorobie oraz utrzymać godność seniora jako człowieka.

Senior samodzielny lub częściowo samodzielny

O innym stopniu i charakterze pielęgnacji będziemy mówić w przypadku seniorów samodzielnych, a o innym w przypadku seniorów niesamodzielnych i całkiem przykutych do łóżka. Senior samodzielny powinien mieć swój własny kąt w mieszkaniu- najlepiej osobny pokój. Centralnym jego punktem stanowić musi łóżko tak ustawione, by osoba starsza bez problemu mogła się do niego kłaść i z niego wstawać.

Bardzo pożądaną kwestią jest, by łózko seniora wyposażone było w jak najlepszy materac- najlepiej dający się odpowiednio oprzeć, masujący, eliminujący bóle. Osoba, która jest sprawna lub tylko częściowo niesprawna powinna, w miarę własnych możliwości, jak najwięcej codziennych powinna wykonywać sama. Powinna być ona doglądana przez opiekuna jak najczęściej i w miarę możliwości powinno się jej pomagać, jeżeli sobie z czymś nie radzi. Opiekun powinien pilnować, by senior jak najwięcej jadł, by nie zostawiał posiłków i regularnie przyjmował wszystkie swoje lekarstwa.

Rolą opiekuna jest także baczne obserwowanie ewentualnych zmian w zachowaniu seniora, możliwych objawów chorobowych oraz pilnowanie tego jak senior dba na co dzień o swoją higienę. Senior powinien być jak najczęściej aktywizowany do działań wpływających korzystnie na jego ciało i umysł- spacery, hobby, czytanie, itp.

Senior niesamodzielny

Podobnie jak w przypadku seniora samodzielnego, senior nieporuszający się powinien mieć w domu własne pomieszczenie, pokój, którego centrum jest oczywiście łóżko. Taki senior będzie wymagał bardziej profesjonalnej opieki. Jeżeli osoba jest obłożnie chora, leżąca, opiekun musi co około 2 godziny starać się zmieniać jego pozycję na łóżku. To sposób na zachowanie minimalnej, biernej aktywności oraz bardzo istotne działanie w kwestii profilaktyki odleżyn. Idealnie byłoby, gdyby łóżko leżącego seniora było wyposażone w materac antyodleżynowy.

Osoba obłożnie chora wymaga codziennego mycia na łóżku, a także wykonywania wszelkich czynności higienicznych w tej pozycji. Podczas pielęgnacji należy ściśle stosować się do zaleceń lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów. Obok łózka seniora powinny się znajdować wszelkie potrzebne dla niego przedmioty i powinny być one łatwo dostępne, co ułatwi znacząco codzienne funkcjonowanie. Obok łóżka powinien znaleźć się stolik przyłóżkowy, stały dostęp do płynów, pokarmów, do telefonu już innego sposobu na zawołanie opiekuna.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.