Opiekun osób starszych – rosnące zapotrzebowanie na zawód

0
427
Opiekun osób starszych

Praca opiekuna osób starszych zyskała sporo na popularności. Nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach jak Norwegia, Wielka Brytania czy Niemcy.

Zapotrzebowanie na takich pracowników stale rośnie, wynika to zarówno ze starzejącej się cywilizacji, ale także z tego, że coraz więcej osób potrzebuje pomocy, w wykonywaniu podstawowych czynności w domu.

Co robi opiekun osoby starszej?

Każdy, kto decyduję się na branżę opiekuńczą, musi przygotować się do kilku obowiązków, jakie będą go czekały. Co robi opiekun osoby starszej? Te szczegóły zawsze ustalane są przed wyjazdem kandydata do podopiecznego. Po przyjeździe do rodziny zakres obowiązków omawiany jest ponownie, nikt bowiem nie uświadomi nas lepiej o potrzebach podopiecznego, jak jego rodzina.

Zostajemy zapoznani z otoczeniem, zasadami, poznajemy samego seniora i dowiadujemy się wszelkich niezbędnych informacji. Obowiązki opiekunów zazwyczaj dzielą się na dwie grupy: pierwsza z nich to czynności związane stricte z podopiecznym i opieka nad nim. Druga grupa to zadania, jakie czekają nas podczas pobytu w jego domu.

Czytaj również: https://nursecare24.pl/2020/02/16/dlaczego-warto-pracowac-w-niemczech-jako-opiekunka/

Pierwsza kategoria narzuca nam przejęcie czynności związanych z seniorem. Zależnie od tego, w jakim stanie się znajduję, takie obowiązki przyjdzie nam wykonywać. Zazwyczaj są to proste czynności jak na przykład, czesanie, pomoc w pielęgnacji ciała czy też skóry. Oczywiście zdarzają się również przypadki, w których odpowiedzialni jesteśmy za higienę osobistą podopiecznego oraz pomoc w wykonywaniu potrzeb fizjologicznych.

Tego typu czynności, wykonywane są u osób z naprawdę ciężkim stanem choroby. Należy pamiętać, aby wszystkie te czynności wykonywane były w rękawiczkach jednorazowych, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się choroby.

W przypadku, kiedy nasz podopieczny nie jest w pełni mobilny, naszym obowiązkiem będzie pomoc w jego przemieszczaniu, asekuracja podczas próby samodzielności oraz karmienie. Bardzo często opiekunowie, odpowiedzialni są również za aktywizację swoich podopiecznych.

Najczęściej polega to na zabieraniu seniora na spacery, angażowanie do codziennych porządków lub tez wspólne gry i zabawy. Nie rzadko opiekun, zajmuje się także rehabilitacją podopiecznego, oczywiście są to drobne ćwiczenia, które można wykonywać w domu.

Doświadczenie i kwalifikację w pracy opiekuna

Doświadczenie w pracy opiekuna osoby starszej jest istotnym elementem podczas doboru kandydatów. Nie mówimy tu od razu o certyfikatach oraz dyplomach, chociaż z pewnością zadziałają one na naszą korzyść. Bardzo ważne jest to, czy kiedykolwiek wcześniej zmierzyliśmy się z takimi zadaniami.

Mogła to być opieka nad babcią z rodziny, chorą sąsiadką lub dziadkiem znajomego. Niezależnie od tego, gdzie mieliśmy styczność z taką sytuacją czy byliśmy w domu, a może zgłosiliśmy się do wolontariatu, takie doświadczenie z pewnością wystarczy. Opiekun osoby starszej kwalifikację – one będą równie istotne. Oprócz wszelkich dokumentów potwierdzających nasze doświadczenie powinniśmy zwrócić również uwagę na znajomość języka. Jest to nieodłączny element pracy w branży opiekuńczej.

To głównie w tym języku będziemy musieli się porozumieć i to ten język będzie pomagał nam w nawiązaniu relacji z podopiecznym. W tym zawodzie nie tylko umiejętności się liczą, duże znaczenie też ma osobowość. Jako opiekun musimy być cierpliwi, zaangażowani, odpowiedzialni, wykazywać się dużą empatią oraz wyrozumiałością.

Za mało opiekunów na rynku

Coraz częściej można zauważyć rosnące zapotrzebowanie na pracę jako opiekun osoby starszej. Praca ta zaczyna coraz intensywniej poszukiwać osób do pomocy. Zapotrzebowanie jest wielkie a kandydatów niestety za mało.

Zarówno polskie, jak i każde inne społeczeństwo zaczyna się starzeć w szybkim tempie. Starzejemy się szybciej, ale żyjemy dłużej, niestety nie zawsze w zdrowym ciele, dlatego tez coraz więcej osób starszych potrzebuje pomocy.

Jako opiekunowie zapewniamy im nie tylko pomoc fizyczna, ale też towarzystwo, które w tym wieku jest bardzo potrzebne. Więc jeśli jeszcze zastanawiasz się nad zmianą pracy, my mamy dla ciebie propozycję.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.