Odleżyny – lepiej zapobiegać czy leczyć?

0
507
Odleżyny – lepiej zapobiegać czy leczyć

W przypadku, gdy senior jest na tyle schorowany, że musi pozostawać w łóżku, stwarza się poważne ryzyko powstania odleżyn u podopiecznego. Pomimo iż dokonano postępu w leczeniu i profilaktyce, odleżyny nadal stanowią poważny problem, zarówno ekonomiczny, jak i społeczny.

Koszty takiego leczenia mogą przekroczyć kwoty dwudziestu tysięcy złotych. Sprawdź jak ważne jest zapobieganie w powstawaniu odleżyn.

Na skróty:

Przyczyny powstawania odleżyn

Jeśli mamy trzymać się reguł, przyczyny powstawania odleżyn są spowodowane uciskiem i zaburzeniem ukrwienia tkanek podskórnych. Taki nacisk powoduję spowolnienie metabolizmu, niedożywienie oraz niedotlenienie komórek co z konsekwencji może spowodować martwicę miejscową.

Odleżyny mogą atakować praktycznie każdą warstwę skóry oraz tkanki znajdujące się pod nią. Odleżyny u leżącego podopiecznego stanowią aż 28 procent, przypadków.

Na powstawanie odleżyn ma wpływ wiele czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Do odleżyn powstałych w wyniku czynników zewnętrznych należy:

-unieruchomienie (długotrwałe)

-wiek chorego (największe ryzyko, obejmuję osoby po osiemdziesiątym roku życia)

-niedożywienie (brak wystarczającej ilości witamin, białka, soli mineralnych oraz elektrolitów)

-wyniszczające choroby (tj. Nowotwory)

-płeć (najbardziej narażone są kobiety)

-budowa ciała (największe ryzyko u osób z nadwagą bądź wychudzeniem)

-niedokrwistość

-cukrzyca

Do czynników zewnętrznych zalicza się:

-wszelkie urazy

-leki

-tarcie

-zaniedbania w higienie i pielęgnacji

Odleżyny mogą pojawić się praktycznie wszędzie tam, gdy skóra ma kontakt z kościami. Główny wpływ na miejsce ich pojawienia ma pozycja, w jakiej przebywa dany pacjent.

Miejscami typowymi dla tego przypadku są: piety, krocze, łokcie, potylica, łopatki, małżowiny uszne oraz kość krzyżowa.

Odleżyny u leżącego podopiecznego

Odleżyny u leżącego podopiecznego, to bardzo częsty przypadek. Najczęściej występują one w takich miejscach jak pośladki czy kość ogonowa. Wszystko ze względu na pozycję, w której przebywa senior.

Odleżyny powstają w skutek niedotleniania się tkanek, u osób starszych, proces ten przebiega znacznie szybciej, ze względu na zaburzenie krążenia. Bardzo często powodem ich powstawania może okazać się zawilgocona skóra bądź źle dobrana pościel. Pierwszy objaw, jaki możemy zauważyć to łuszczenie i zaczerwienienie się skóry.

Nawet gdy nie zmienia ona swojego koloru podczas nacisku, może ona być pierwszym etapem pojawiania się problemu. Z dnia na dzień, skóra zaczyna ciemnieć, co doprowadza to obumarcia tkanki i przeobrażenia w nieprzyjemną ranę. Jeśli pozwolimy na taką sytuację, leczenie odleżyn może okazać się niemożliwe. Dlatego tak ważne jest, przy posiadaniu leżącego podopiecznego, zapobieganie przed powstaniem odleżyn.

Zapobieganie i leczenie już powstałych odleżyn

Zapobieganie powstawaniu odleżyn jest sprawą istotną. Należy dbać o swojego podopiecznego w taki sposób, aby nie doprowadzić do pojawienia się problemu. Co zrobić, aby tego uniknąć? Przede wszystkim minimum trzy razy dziennie obserwować ciało seniora i zwracać uwagę na każde pojawiające się zmiany skórne. Co godzinę lub dwie zmieniać pozycję leżącego, pościel oraz bieliznę.

Powinniśmy również dokładnie dbać o higienę podopiecznego i od czasu do czasu wykonywać, delikatny masaż. Do diety powinniśmy wprowadzić cynk oraz witaminę C i aktywizować seniora biernymi ćwiczeniami.

Jeśli odleżyny zdążyły się już pojawić, trzeba jak najszybciej nakleić na odleżynę koloidowe opatrunki. Dodatkowo poprosić o radę profesjonalistów, czyli pielęgniarki bądź lekarzy. Nie powinniśmy stosować preparatów domowej roboty, maści ani zasypek, które mogłyby utrudniać gojenie.

I najważniejsze, jeśli po odleżynach pojawiły się rany, należy je czym prędzej wyleczyć chirurgicznie, tak aby nie doszło do zakażenia.

Podsumowując, odleżyny są problemem, który łatwo zauważyć. Niestety ich leczenie nie jest już takie proste. Jeśli więc chcemy uniknąć kłopotów, warto zadbać o ciało podopiecznego, dużo wcześniej. Zdecydowanie lepiej odbiję się to na jego zdrowiu, a nam ułatwi wykonywanie większości obowiązków.

Oceń wpis
[Ocen: 1 Średnia: 3]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.