Domowa apteka – co powinna zawierać i kiedy się przydaje?

0
452
Domowa apteka – co powinna zawierać i kiedy się przydaje

Posiadanie w domu apteczki z pełnym wyposażeniem i absolutna konieczność. Zwłaszcza, gdy mieszkamy pod jednym dachem z dzieckiem lub osobą starszą- głównie u tych grup wiekowych może się okazać potrzebna pierwsza pomoc, a to ze względu np. na częste upadki, oparzenia czy skaleczenia.

Dlatego też w każdej szafce, w której trzymamy lekarstwa powinna się znaleźć także apteczka z niezbędnymi artykułami. Posiadanie takiej apteczki w domu to poniekąd gwarant spokoju i bezpieczeństwa, tego, iż w każdej nagłej sytuacji możemy po nią sięgnąć i w jakiś sposób poradzić sobie w nagłej sytuacji zdrowotnej.

Idealna apteczka dla seniora

Czy istnieje idealna apteczka? Tego nie wiemy, wiemy natomiast jaka powinna ona być. A więc przede wszystkim funkcjonalność- z apteczki możemy chcieć skorzystać my, ale także osoby starsze. Apteczka powinna mieć więc prostą budowę i powinna być wygodna w użytkowaniu. Apteczka może mieć przeróżne formy- może to być np. cała szafka (apteczka niemobilna) lub pudełko bądź kosmetyczka.

W apteczce nigdy nie powinien panować nieład! Każda nagła sytuacja, w której potrzeba nam użyć apteczki, jest najczęściej także stresująca i nerwowa, dlatego też w apteczce musi panować porządek, który pozwoli nam znaleźć w niej szybko wszystko to, co niezbędne do udzielenie pierwszej pomocy. Apteczka nie można znajdować się byle gdzie. Wręcz przeciwnie, planując miejsce na apteczkę musimy zrobić to rozważnie i odpowiedzialnie. Z jednej strony dostęp do apteczki powinien być w miarę łatwy, z drugiej nie może być ona dostępna dla dzieci, w zasięgu ich możliwości.

Po pierwsze apteczka powinna zawierać w swoim składzie środki opatrunkowe. Na jej standardowym wyposażeniu powinny się znaleźć: plastry, gaza opatrunkowa oraz bandaż, trójkątna chusta, jałowe kompresy, rękawiczki jednorazowe oraz kompresy żelowe (opatrunek chłodzący i grzejący). Ponadto w domowej apteczce powinny znaleźć się takie przedmioty jak termometr, ciśnieniomierz oraz nożyczki. W apteczce seniora dobrze by był także glukometr do pomiaru cukru.

Farmakologia

Apteczka domowa musi zawierać także leki, które mogą się przydać w różnych sytuacjach. Do takowych zaliczyć możemy środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, leki przeciwko biegunce, aspiryna w dawce kardiologicznej, środki uzupełniające elektrolity, wapno do rozpuszczania, leki na ukąszenia i przeciwalergiczne, leki na wzdęcia oraz na zaparcia, środki na przeziębienie, leki na kaszel, sól fizjologiczna, suplementy na stres i nerwowość, środki do dezynfekowania ran (np. woda utleniona), maści na rany, ale także na stłuczenia, oparzenia i przeciwbólowe.

Jednym z najważniejszych leków w apteczce seniora jest kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna. Jest to szczególnie ważne dla seniorów, którzy borykają się z chorobami krążenia. Kwas ten ma działanie zapobiegające zlepianiu się płytek krwi, ma więc działanie przeciwzakrzepowe i przeciw zatorowe. Kwas ten jest więc niezbędny dla osób, które potrzebują profilaktyki zawału serca- jest np. podawany przy pierwszych odczuwalnych objawach takiego zawału. Niemniej ważne są także magnez oraz potas, które stosuje się w profilaktyce niemiarowości i nadpobudliwości serca, chorobie wieńcowej, w rekonwalescencji po zawale.

W apteczce seniora warto także mieć środki nawilżające skórę. Z nadmiernie przesuszoną skórą ma problem nawet 75% osób w starszym wieku.

Niemniej ważna jest także luteina, dlatego suplement zawierający luteinę to także dość ważny element apteczki seniora. Luteina jest niezwykle ważna dla procesów dobrego widzenia. Wybierając preparat z luteiną należy zwrócić uwagę na proporcję luteiny do zeaksantyny. Najlepiej, jeśli wynosi ona 5:1, czyli np. 10 mg luteiny i 2 mg zeaksantyny.

Wybierając dla seniora leki przeciwbólowe w postaci tabletek, wybierzmy te w powlekanej postaci. Postać powlekana pozwala zminimalizować ryzyko podrażnienia śluzówki żołądka. W pierwszej kolejności wybierać należy preparaty przeciwbólowe działające miejscowo, a więc plastry czy żele.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.