Czym jest karta EKUZ?

0
498
karta ekuz

Jeśli planujesz podróż poza granice naszego kraju. Zastanawiasz się pewnie nad kupnem dodatkowego, turystycznego ubezpieczenia. Co powiesz na propozycję od nas, czyli wyrobienie, darmowej karty EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, bo taką nosi nazwę, upoważnia nas do korzystania z medycznych świadczeń, na przykład podczas urlopu. Jak działa karta EKUZ na wakacje? Jak i gdzie można ją wyrobić? Tego dowiemy się już za chwilę.

Na skróty:

Karta EKUZ na wakacje

Jeśli decydujesz się na wakacje bądź krótki wyjazd poza granicę kraju, z pewnością martwisz się o swoje zdrowie. Bardzo dobrze – przezorny zawsze ubezpieczony. Każdy, kto zdecydował się na założenie takiej karty, ma gwarancję korzystania ze świadczeń medycznych, które oferowane są poza granicami Polski. Posiadanie karty nie jest obowiązkowe, ale należy pamiętać, że działa ono korzystnie podczas niejednego wyjazdu.

Posiadając taką kartę, mamy możliwość leczenia się we wszystkich krajach, które należą do Unii Europejskiej oraz wpisane są w Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu. Z karty możemy korzystać w taki sam sposób, jak robią to obywatele poszczególnych państw. Należy jednak pamiętać, że odpłatne świadczenia mogą nieco różnić się od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

W jakich krajach może nam się przydać karta EKUZ? We Włoszech, na Węgrzech, w Szwecji, Szwajcarii, Słowenii, Słowacji, Rumunii, Portugalii, Hiszpanii, Norwegii, Grecji, Niemczech, Francji, Austrii, Bułgarii, Belgi, a także w wielu innych krajach świata.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

W końcu pojawia się pytanie, jak wyrobić kartę EKUZ? Jeśli odprowadzamy składki zdrowotne, posiadamy pełne prawo d ubiegania się o tego typu kartę. Żeby otrzymać taką kartę, należy złożyć wniosek do Narodowego Funduszu Zdrowia. Potrzebny dokument dostępny jest na stronie internetowej i można go bezpłatnie pobrać. Następnie dokument należy osobiście złożyć w NFZ, osobiście, pocztą lub drogą mailową.

Kartę wyrobisz za darmo, a po osobistym złożeniu wniosku otrzymasz ją od razu do ręki. Problem pojawia się, w przypadku, gdy wybierzesz inną drogę dostarczenia. Wtedy wnioski rozpatrywane są w kolejności, co wiąże się z dłuższym oczekiwaniem. Jeśli nie mamy czasu osobiście odebrać karty, możemy upoważnić do tego bliską nam osobę.

Kartę może wyrobić każdy, kto posiada ważne ubezpieczenie zdrowotne. O jej wydanie możemy się starać, nie podając żadnego powodu, dla którego opuszczamy kraj. Na jak długo starcza karta EKUZ? Karta wydawana jest na okres sześciu miesięcy. Może dotyczyć ona jednakowo kobiet w ciąży, studentów, a także rencistów oraz osób pracujących.

Jeśli planujemy wyjazd, niezależnie od tego, czy posiadamy kartę, czy nie i tak zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Tego typu ubezpieczenie jest znacznie szersze i obejmuję znacznie więcej zdarzeń losowych. Karta EKUZ nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia poza krajem, a co więcej nie obejmie kosztów ewentualnego transportu. Karta nie przyda się również podczas zgubionego bagażu oraz nie pokryje kosztów przewozu chorego, karetką.

Karta EKUZ a praca za granicą

Karta EKUZ a praca za granicą – kiedy się przyda. Skorzystać z karty możemy jedynie, jeśli jesteśmy pracownikiem delegowanym. Obejmuje ona okresowe wyjazdy, które konieczne są ze względu na rodzaj wykonywanej pracy. Jeśli jesteśmy bezrobotni, również możemy się nią posłużyć. Potrzebujemy jednak złożyć specjalny wniosek, w którym opiszemy charakter wyjazdu, czyli w tym wypadku poszukiwanie pracy.

Karta będzie nas obowiązywać do momentu zatrudnienia w członkowskim państwie. Ostatni przypadek to zatrudnienie na stanowisku pracownika przygranicznego. Jeśli pracujemy poza granicami naszego kraju, ale codziennie po zakończonym dniu wracamy do Polski, możemy ubiegać się o kartę EKUZ. Co się stanie, jeśli skorzystamy z karty EKUZ bez uprawnień? Nie należy ukrywać faktu, że takie działania są nielegalne, a konsekwencje z pewnością będą nie przyjemne i mało korzystne.

Korzystanie z karty będzie wymagało od nas uregulowania wszelkich kosztów związanych z wykorzystaniem ewentualnych świadczeń.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.