Czy praca w opiece nad seniorami jest przeznaczona tylko dla kobiet?

0
402
Czy praca w opiece nad seniorami jest przeznaczona tylko dla kobiet

Ofert pracy, które skierowane są do opiekunów osób starszych, jest wiele. Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na opiekę nad seniorem, dlatego każdy kandydat na to stanowisko jest na wagę złota.

Pojawia się zatem pytanie, kto może być opiekunem osoby starszej. Czy praca ta przeznaczone jest jedynie dla kobiet, czy mężczyzna też będzie mógł popisać się umiejętnościami na tym stanowisku? Sami zobaczmy.

Na skróty:

Kto może być opiekunem osoby starszej?

Zwracając uwagę na powstałe stereotypy opiekunka osoby starszej to głównie kobieta. I tu rzeczywiście możemy się z tym zgodzić, gdyż znacznie więcej kobiet decyduje się na opiekę nad seniorem. Należy pamiętać, że ta większość wcale nie dyskryminuję mężczyzn, a moda ta zaczyna się zmieniać. Coraz więcej mężczyzn decyduję się na podjęcie pracy w tej branży i wcale większość z nich nie kryje się ze swoim wykonywanym zawodem.

Na pytanie kto, jest lepszym opiekunem, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno opiekun osoby starszej, jak i kobieta posiada wiele cech, które przydają się w tej branży. W jednym zadaniu mężczyzna może okazać się lepszy, a w inny kobieta i tak wkoło. Podsumowując, nie da się rozstrzygnąć tej kwestii. Przez wgląd na to, że w branży i tak więcej jest kobiet niż mężczyzn, jeszcze przez długi czas będzie to kojarzone właśnie z nimi.

Jednakże o tym, kto zajmie się podopiecznym zadecydować może tylko i wyłącznie rodzina podopiecznego lub on sam. Niektórzy z nich wolą, aby opiekę sprawował ktoś o tej samej płci, innym zaś nie robi to większej różnicy. Bardzo często zdarza się, że seniorka woli otrzymywać pomoc kobiety, gdyż wszelkie czynności higieniczne mogą być dla niej krępujące.

Kobieta opiekunka czy mężczyzna opiekun?

W dzisiejszych czasach, w roli opiekuna sprawdzi się zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Opieka nad osobą starszą wymaga od nas posiadania pewnych kwalifikacji oraz cech charakteru, które ułatwią nam kontakt i wspólne funkcjonowanie.

Na Niemieckim rynku pracy możemy znaleźć oferty, kierowane głównie do mężczyzn. Wszystko ze względu na korzyści, jakimi mogą się wykazać. Pierwszym czynnikiem, w którym zdecydowanie wybiera się do pracy mężczyznę, jest większa siła fizyczna.

Ułatwia ona pracę z mężczyznami, osobami z nadwaga lub seniorami z niepełnosprawnością. Panowie znacznie lepiej i sprawniej poradzą sobie na przykład z przemieszczaniem chorego. Bardzo często senior, preferuje zatrudnienie mężczyzny z uwagi na to, że krępować mogą go czynności pielęgnacyjne.

Należy zaznaczyć, że w dziedzinie gotowania czy prowadzenia gospodarstwa, również mężczyźni radzą sobie znakomicie. Nadrabiają również tym, że potrafią zająć się sprawami technicznymi czy drobnymi naprawami.

Jak to wygląda w praktyce?

Kobietom znacznie łatwiej jest znaleźć prace w opiece nad seniorem. Dużą uwagę przykłada się do ich cech charakteru, które u większości mężczyzn są znikome. Kobieta znacznie lepiej radzi sobie z okazywaniem troskliwości, empatii czy opiekuńczości. Opiekunki są również bardziej zaradne i potrafią lepiej zorganizować sobie dzień pracy. Znacznie łatwiej radzą sobie też z aktywizacją podopiecznego oraz prowadzeniem domu.

Mężczyźni również posiadają swoje mocne strony. Znacznie lepiej radzą sobie ze stresem, który w tej branży zdarza się bardzo często. Są znacznie bardziej cierpliwi i asertywni, jeśli wymaga tego sytuacja. Z roku na rok zapotrzebowanie na mężczyzn-opiekunów jest znacznie większe i stale rośnie. Na takie stanowiska decydują się często pielęgniarze, fizjoterapeuci oraz ratownicy medyczni, którzy posiadają doświadczenie oraz wiedze na ten temat. Również z uwagi na większe zarobki, znaczna część mężczyzn decyduje się na kilku miesięczny wyjazd za granicę.

Na razie grupa ta nie jest jeszcze tak bardzo zauważalna. Wystarczy uzbroić się w cierpliwość, a stereotyp, który sugeruję tę pracę tylko kobietą, zaraz minie. Na szczęście na rynku pracy pojawia się coraz więcej ofert skierowanych do mężczyzn. Jest to z pewnością duży plus, a przede wszystkim docenienie męskich umiejętności.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.