Bezpieczeństwo przewlekle chorego seniora poza domem

0
370
Bezpieczeństwo przewlekle chorego seniora poza domem

Seniorzy bardzo często zmagają się z różnorakimi schorzeniami przewlekłymi. Poza odpowiednim leczeniem oraz właściwym trybem życia koniecznym dla skuteczności terapii. Należy dodać, że oprócz tego, niezwykle ważną kwestią jest zadbanie o bezpieczeństwo chorego seniora, także wtedy, kiedy przebywa on poza domem.

Senior, zawsze, kiedy wychodzi z domu, musi mieć ze sobą środki doraźne – pomogą mu one powstrzymać objawy choroby. Oprócz tego, senior powinien mieć także przy sobie informację dotyczącą tego, na co choruje, a także telefon kontaktowy do danej osoby, którą trzeba poinformować w razie konieczności. Ważne jest również to, aby senior poinformował swoich bliskich o tym, gdzie się wybiera i kiedy zamierza wrócić.

Bezpieczeństwo seniorów cierpiących na chorobę Alzheimera

Jeśli mówimy o bezpieczeństwie w przypadku osób z chorobą Alzheimera, to należy podkreślić, że wcale nie jest to prosta. W zaawansowanym stadium tejże choroby, rodzina bądź też opiekun osoby chorej musi mieć na uwadze to, aby uniemożliwić takiej osobie samodzielne opuszczenie domu, z uwagi na to, że senior ma wtedy dość ograniczone możliwości właściwego postrzegania.

Co więcej, taka osoba może nawet zrobić sobie jakąś krzywdę. Jednakże nie ma sposobu, żeby całkowicie zapobiec opuszczeniu domu przez seniora. Jak wiadomo, osoba, która jest zmaga się z chorobą alzheimera, opuszczając dom wcale nie musi zabrać ze sobą torebki bądź też płaszcza. W związku z tą chorobą, senior może wyjść tak jak stoi, chociaż zdarza się, że nie odpowiada to panującej za oknem pogodzie.

Z uwagi na to, warto rozważyć takie rozwiązania technologiczne, jak na przykład GPS w telefonie – jednakże senior może nie wziąć ze sobą telefonu. Warto przyzwyczaić taką osobę do noszenia na nadgarstku specjalnej opaski z imieniem i nazwiskiem, a także numerem telefonu osoby do kontaktu,  jednak w przypadku występowania opisywanej choroby, nie zawsze się to udaje.

Bezpieczeństwo seniorów chorych na cukrzyce

Wielu seniorów, zmaga się także z cukrzycą. Taka osoba może chorować już od lat, lecz zdarzają się także przypadki późnego zachorowania na tą chorobę. W przypadku tej choroby świetnym rozwiązaniem są bransoletki medyczne, gdzie zapisana będzie informacja na temat  choroby, a także prośba o wezwania karetki w przypadku zasłabnięcia. Niezwykle istotna jest także rozmowa z seniorem na temat zagrożeniach dla jego zdrowia, które związane są z cukrzycą.

Zauważmy, że osoby starsze zazwyczaj nie każdy są w stanie zaakceptować pewnych ograniczeń, które narzuca im ta choroba. Seniorzy zwykle nazbyt się forsują bądź też zapominają o przyjęciu insuliny, co może przyczynić się do hipoglikemii bądź śpiączki cukrzycowej. Pamiętajmy, aby chory na cukrzyce miał zawsze ze sobą coś słodkiego, co mogłoby podnieść seniorowi poziom cukru w przypadku, kiedy chory źle się poczuje. Trzeba także uzmysłowić seniorowi, aby nie wstydził się on poprosić innych osób o pomoc, jeśli źle się poczuje.

W przypadku, kiedy senior jest poza domem, a pojawią się u niego zawroty bądź też ból głowy, jak również nudności czy wymioty, wtedy chory powinien usiąść przy oknie bądź na świeżym powietrzu, zjeść coś słodkiego i czekać na poprawę. Senior wtedy  powinien poinformować kogoś z otoczenia, że choruje na cukrzycę i źle się czuje, żeby osoba ta mogła wezwać pogotowie jeżeli chory na cukrzycę straci przytomność.

Bezpieczeństwo  w przypadku seniora z chorobą przewlekłą

Należy zwrócić uwagę, że każdy senior, który cierpi na chorobą przewlekłą, wychodząc z domu musi zabrać ze sobą telefon komórkowy. Jeżeli chory wybiera się w miejsce, które jest znacznie oddalone od jego domu, warto byłoby wybrać się tam w towarzystwie. Osoba ta powinna także wychodząc z domu, pamiętać o zabraniu leków, gdyż ich regularne przyjmowanie jest niezwykle ważne w przypadku osoby przewlekle chorej. Osoba ta powinna mieć zawsze ze sobą butelkę wody. Przed wyjściem z domu, senior powinien sprawdzić temperaturę, gdyż w przypadku zbyt wysokich, bądź też zbyt niskich temperatur powinien on zrezygnować z wyjścia z domu.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.